Sudoku-Zdarma.cz > Historie

Historie hry Sudoku

Číselné hádanky byly velmi populární ve francouzských novinách ke konci 19. století. Pařížský deník Le Siècle publikoval prvního předchůdce Sudoku v roce 1892. Šlo o čtverec s 9x9 poli a devíti čtverci 3x3. Nicméně obsahoval i dvojciferná čísla a k jeho řešení byla třeba spíše aritmetika než logika.

O tři roky později se hádanka změnila téměř do dnešní podoby. Jiný francouzský deník, La France, publikoval hádanku, ve které se smělo každé číslo vyskytovat pouze jednou v každém sloupci, řádce a diagonále.

Autorem moderního Sudoku je pravděpodobně Howard Garns a hra se tehdy jmenovala Number Place. Název Sudoku získala v Japonsku, jako zkratku ze slov „dži wa dokušin ni kagiru“, což přibližně znamená „číslice se smí vyskytovat pouze jednou“.

Obrovskou popularitu začíná Sudoku získávat od roku 2004, kdy Wayne Gould vytvořil počítačový program na automatické vytváření hádanek. Od té doby se tato hra rozšířila do většiny zemí světa a stala se obvyklým doplňkem v denním tisku.

První mistrovství světa v Sudoku se konalo v roce 2006 v italském městě Lucca a vítězkou se stala Češka Jana Tylová. V následujících dvou letech (v Praze, 2007 a v indickém městě Goa, 2008) zvítězil Američan Thomas Snyder, ovšem v roce 2009 byl ve slovenské Žilině poražen Polákem Janem Mrozowskim.

Oblíbené jsou také televizní soutěže v Sudoku, kde spolu soutěží týmy hráčů ve studiu, obvykle doprovázené celebritami, a také diváci u obrazovek.

Sudoku je možné hrát na internetu nebo i v mobilních telefonech.

 

Hraj sudoku online

Pro milovníky hlavolamu Sudoku jsme vytvořili Sudoku online v různých obtížnostech.

Spustit Sudoku Online

Test IQ online

Sudoku do mobilu na cesty